پنجشنبه 29 شهريور 1397 - 09 محرم 1440 - 20 سپتامبر 2018
معرفی تکنولوژی PRI - BRI و ADSL

تکنولوژی ISDN بر اساس یک شبکه کاملا دیجیتال پی ریزی شده است. در حقیقت تلاشی برای جایگزینی سیستم تلفنی آنالوگ با دیجیتال بود که علاوه بر داده های صوتی، داده های دیجیتال را به خوبی پشتیبانی کند. به این معنی که انتقال صوت در این نوع شبکه ها به صورت دیجیتال می باشد. در این سیستم صوت ابتدا به داده ها ی دیجیتال تبدیل شده وسپس انتقال می یابد.

ISDN- به دو شاخه اصلی تقسیم می شود:

N-ISDN و B-ISDN.

-B-ISDN: Broadband ISDN

B-ISDN بر تکنولوژی ATM استوار است که شبکه ای با پهنای باند بالا برای انتقال داده می باشد که اکثر BACKBONE های جهان از این نوع شبکه برای انتقال داده استفاده می کنند (از جمله شبکه دیتا ایران).

-N-ISDN: Narrowband ISDN

نوع دیگر N-ISDN یا ISDN با پهنای باند پایین است که برای استفاده های شخصی طراحی شده است. درN-ISDN دو استاندارد مهم وجود دارد، BRI و PRI .

- نوع PRI برای ارتباط مراکز تلفن خصوصی (PBX)ها با مراکز تلفن محلی طراحی شده است. E1یکی از زیر مجموعه های PRI است که امروزه استفاده زیادی دارد. E1 شامل سی کانال حامل (B-Channel) و یک کانال برای سیگنالینگ (D-Channel) میباشد که هر کدام 64Kbps پهنای باند دارند. بعد از سال 94 میلادی و با توجه به گسترش اینترنت، از PRI ISDN ها برای ارتباط ISP ها با شبکه PSTN استفاده شد که باعث بالا رفتن تقاضا برای این سرویس شد. همچنانکه در ایران نیز ISP هایی که خدمات خود را با خطوط E1 ارایه می کنند روز به روز در حال گسترش است.

- نوع دیگر BRI است( نوعی که در کیش از آن استفاده شده) که برای کاربران نهایی طراحی شده است. این استاندارد دو کانال حامل (B-Channel) با پهنای باند 64Kbps و یک کانال برای سیگنالینگ (D-Channel) با پهنای باند 16kbps را در اختیار مشترک قرار می دهد. این پهنای باند در اواسط دهه 80 میلادی که اینترنت کاربران مخصوصی داشت و سرویسهای امروزی همچون HTTP، MultiMedia، Voip و... به وجود نیامده بود، مورد نیاز نبود همچنین برای مشترکین عادی تلفن نیز وجود یک ارتباط کاملا دیجیتال چندان تفاوتی با سیستمهای آنالوگ فعلی نداشت و به همین جهت صرف هزینه های اضافی برای این سرویس از سوی کاربران بی دلیل بود و به همین جهت این تکنولوژی استقبال چندانی نشد. تنها در اوایل دهه 90 بود که برای مدت کوتاهی مشترکین ISDN افزایش یافتند.

پس از سال 95 نیز با وجود تکنولوژیهایی با سرعتهای بسیار بالاتر مانند ADSL که سرعتی حدود 10Mb/s برای دریافت و 1Mb/s را برای ارسال با هزینه کمتر از ISDN در اختیار مشترکین قرار میدهد، انتخاب ISDN از سوی کاربران عاقلانه نبود.
در حقیقت می توان گفت که BRI ISDN تکنولوژی بود که در زمانی به وجود آمد که نیازی به آن نبود و زمانی که به آن نیاز احساس می شد، با تکنولوژیهای جدید تری که سرعت بالاتر و قیمت بیشتر داشتند جایگزین شده بود.

-بررسی اختلاف بین قابلیتهای ارسال (B-Channel) و مودم های آنالوگ :

یک مودم بسیار عالی می تواند با سرعت 4.14Kb/s اطلاعات صوتی را انتقال دهد و 56Kb/s بطور مقطعی دریافت کند. در حالی که ISDN می تواند اطلاعات را با سرعت 64Kb/s منتقل کند و اگر دو کانال بطور همزمان استفاده شوند، سرعت انتقال به دو برابر یعنی 128Kb/s خواهد رسید. قابلیت (D-Channel)، برابر16Kb/s است که در نتیجه می توان به سرعت 144Kb/s دسترسی پیدا کرد. بنابراین 10 برابر سریعتر از یک مودم پیشرفته عمل می کند. عملکرد این کانال ها مستقل است یعنی می توان دو مکالمه یا دو اطلاعات و یا یک مکالمه و یک اطلاعات را بطور همزمان از مقصد های مختلف دریافت نمود.
با استفاده از (D-Channel) می توان از خط سوم برای انتقال اطلاعات کوچک و یا کارت اعتباری استفاده نمود.

-امکاناتی که خطوط ISDN برای مشترکین فراهم می آورد :
ISDN سرعت بالاتری را برای انتقال اطلاعات فراهم نموده است.اگر شما برای انتقال فایلها از مودم استفاده می کنید و یا در حال استفاده ار اینترنت هستید، محدودیت قابل قبول یک مودم آنالوگ را شناخته اید و با استفاده از خطوط ISDN بطور عمده ای کارایی شما افزایش پیدا می کند.

ISDN می تواند یک صدای دیجیتال واضح کریستالی را برایتان فراهم نماید.حتی اگر هنوز یکی از خطوط شما آنالوگ باشد،همچنان می توانید مکالمه را واضح بشنوید.

یک خط ISDN می تواند دو خط تلفن (دو شماره تلفن) و یک خط سومی را جهت پیوند ارتباط دادهای در بر داشته باشد.
خصوصیات کنترلی مکالمات در خطوط ISDN مشابه با خصوصیات Switch Board تلفنی می باشد. شما می توانید از وضعیت HOLD , TRANSFER , CONFERENCE, CALLER ID، زنگهای تلفن مخصوص، همچنین مجموعه ای از کارایی های مختلف دیگر استفاده نمائید.


- سخت افزار مورد نیاز برای استفاده از ISDN :

خط ISDN مانند خطوط آنالوگ از دو رشته سیم تشکیل شده است که بطور مستقیم نمی توان دستگاه آنالوگ مثل تلفن های معمولی را به آن متصل کرد. بدین منظور از سخت افزاری استفاده می شود که پورت های دیجیتال و آنالوگ مورد نیاز شما را تامین میکند.

SONET-

SONET يك حمل كننده نوري با سرعت بالاست كه از كابل فيبر نوري به عنوان رسانه انتقال استفاده مي كند . واژه SONET در آمريكاي شمالي مورد استفاده قرار مي گيرد و عبارتست از استانداردي كه توسط مؤسسه ANSI  وضع شده است . اتحاديه ITU  (International Telecommuication Union ) استانداردي براي SONET  وضع نموده و آنرا SDH  (Synchronuous Digital Hierarchy  )  ناميد كه در اروپا مورد استفاده قرار مي گيرد .

معماري نوري  SONET بر اساس چهار فيبر نوري با حلقه اي در دو جهت طراحي مي شود تا سرويس هايي با حداكثر اطمينان را ارائه نمايد . نرم افزارهاي كاربردي جديد مثل CAD CAM  و Media Images  به پهناي باند وسيعتري نسبت به ديگر نرم افزارهاي كاربردي نياز دارند و SONET  پهناي باند گسترده و با سرعت ارسال بالايي را ارائه مي دهد .

 يكي از مزاياي SONET اين است كه ميتواند بارهاي بزرگ (بيش از(50Mbps را منتقل كند. اگرچه،سلسله مراتب ديجيتالي فعلي آن ميتواند با سرمايه گذاري حفاظتي در تجهيزات كنوني وفق داده شود.

به منظور اجراي اين قابليت ،STS SPE ميتواند به قطعه كوچكتري درون قطعه ها يا ساختارهاي كوچكتر تقسيم شود كه به VT ها شناخته ميشود،از لحاظ بارهايي با نرخ كمتراز STS_1 منتقل و متصل ميشود.تمام سرويسهاي با نرخ پايين تر از DS_3 در ساختار VTمنتقل مي گردند.

شكل 19 ساختار ابتدايي مالتي پلكس SONET را نشان ميدهد.هر نوع خدمات،از صدا تا داده با سرعت بالا و ويديو،توسط انواع مختلفي از رابطها ميتوانند مورد قبول واقع شوند. يك رابط سرويس سيگنال را به بسته اطلاعاتي STS_1  يا VTرسم ميكند. سرويسهاس جديد و سيگنالها ميتوانند با اضافه كردن رابطهاي سرويس جديد در كنار شبكه SONETمنتقل شوند.

بجز سيگنالهاي زنجيره اي، تمام وروديها درانتها تبديل به پايه اي از سيگنال سنكرون   STS_1

(51.84 Mbps  يا بالاتر) ميشوند. داده هاي ورودي با سرعت پايين تر مثل  DS_1ها ابتدا بيت يا بايت هستند، درون VT ها تقسيم ميشوند. چندين سنكرون STS_1 هستند سپس در يكي از دوسيگنال يا دو مرحله پردازش پيش از سيگنال الكتريكي STS_N (N>=1) با هم تركيب ميشوند.

مالتي پلكس STS درجه بندي بايت مالتي پلكسر سنكرون را انجام مي دهد. اساساً، بايتهاي درجه بندي شده با هم در فرمتي مثل سيگنالهاي كم سرعت قابل رويت هستند. پردازشگر سيگنال اضافي بغير از تبديل تقسيم از الكتريك به نورپس از سيگنال OC_Nرخ نميدهد.

    - مؤلفه های شبکه SONET

   مالتی پلکسر نهایی

مولفه اختتام کننده مسیر (PTE) که نوعی مالتی پلکسر نهایی اختتام کننده مسیر از قسمت ورودی است به عنوان متمرکز کننده DS_1 بخوبی دیگر سیگنالهای فرعی عمل میکند. استقرار و تنظیمات ساده آن شامل دو نوع مالتی پلکسر نهایی هستند که از طریق فیبری به هم متصل شده اند و ممکن است در اینجا از تقویت کننده هم استفاده شود یا نشود. این روند اجرایی ساده ترین اتصال SONET را نشان میدهد.

- تقویت کننده

هر تقویت کننده در زمانی نیاز خواهد بود که به خاطر مسافت طولانی بین مالتی پلکسرها، سطح سیگنال در فیبر بسیار پایین آید.

خود ساعت های تقویت کننده در سیگنال دریافت شده خاموش هستند و بیتهای بخش بالا سری را نیز قبل از اینکه سیگنال ارسال کننده ، جایگزین میکنند. خط بالا سری،ظرفیت مفید، POH تغییر نمی یابند.

- مالتی پلکسر افت/افزایش (ADM)

گرچه مؤلفه های شبکه ای (NEs) در سطح OC_N با هم سازگاری دارند ولی آنها از لحاظ شکل و ویژگی هایشان در محصولات مختلف فروشندگان مختلف متفاوت از همدیگر هستند. SONETنمیتواند سازندگان را محدود به ارائه نوع مجزایی از محصول کند و یا نمیتواند آنها را ملزم کند تمام انواع را تولید کنند. برای مثال یک فروشنده میتواند مالتی پلکسر افت/افزایش را تنها با دسترسی DS_1 ارائه کند و دیگری میتواند دسترسی همزمان در نرخهای DS_1 و DS_3 را نیز فراهم کند.

مالتی پلکسر/دی مالتی پلکسر تک مرحله ای نیز میتواند ورودیهای مختلفی را به داخل سیگنال  OC_Nمالتی پلکس کند. در مکان افت/افزایش ،تنها سیگنالهایی که باید به آنها رسید دچار افت میشوند و یا الحاق میشوند.ترافیک باقی مانده هم در مولفه شبکه ادامه می یابد بدون اینکه نیازی به واحدهای خاص گذر و یا پردازش سیگنال ديگری وجود داشته باشد.

در کاربردهای روستایی،هر ADM را میتوان در محل ترمینال و یا در محل متوسطی برای ترافیک از مکانهای مجزا مستقر کرد. چندین ADM میتوانند به شکل حلقه ماندگار درآیند.

SONET امکان تکرار و افت را فراهم میکند و این مورد قابلیت مهمی هم در کاربردهای کابل تلویزیونی و هم در کاربردهای کابل تلفنی است.با افت و تکرارهای موجود هر سیگنال دریک گره به مرحله نهایی میرسد وسپس تکرار میشود و سپس به گره های بعدی و بعدی آن ارسال میشود.

در کاربردهای حلقه ماندگار، افت و تکرارها میتوانند مسیریابی متفاوتی را برای عبور ترافیک از حلقه های متصل کننده در شکل بندی گره های هماهنگ ارائه کند. اگر این اتصال نتواند از طریق یکی از این گره ها ایجاد شود،این سیگنال تکرار میشود و از مسیر دیگری به گره مقصد تغییر میکند.

در کاربردهای توزیع چند گره ای ، هر کانال انتقال میتواند به طور کارآمدی ترافیک بین گره های توزیع مختلف را حمل کند. زمانیکه ویدیویی را حمل میکنیم ، هر کانال برنامه ریزی در گره تحویل داده میشود و برای تحویل به گره های بعدی و بعد از آن هم تکرار میشود.کانالهایی که در یک گره به اختتام نمیرسند را میتوان بدون نفوذ فیزیکی به گره های دیگر عبور داد.

مالتی پلکسر افت/افزایش میتواند فواصل بین سیگنالهای شبکه ای مختلف و سیگنالهای SONETرا ایجاد کند.

مالتی پلکس کردن تک مرحله ای میتواند یک یا چند سیگنال (DS_1) شاخه ای را به/از یک سیگنال STS_N مالتی پلکس کند.میتوان از این روند در محلهای نهایی، محلهای میانی ،یا شکل بندی های مرکزی استفاده کرد. در محل افت/افزایش ، این روند میتواند سیگنالهای با نرخ پایین را دچار افت کند تا به مکانهای مختلفی منتقل شوند و یا میتواند سیگنالهای با نرخ پایین را به داخل سیگنال STS_N با نرخ بالاتر اضافه کند. بقیه ترافیک هم به سادگی و بطور مستقیم ادامه می یابد.

   اتصالات سراسری دیجیتالی پهنای باند

اتصال سراسری SONET نرخهای مختلفی از حاملان نوری را میپذیرد و به سیگنالهای STS_1 نیز دسترسی پیدا میکند ودر همین سطح هم سوئیچ می کند. تصور میشود که این سری اتصال درمرکز SONET استفاده میشوند.یکی از تفاوتهای مهم بین اتصال سراسری و مالتی پلکس افت/افزایش این است که اتصال سراسری را میتوان برای متصل کردن تعداد زیادی از STS_1s  استفاده کرد. اتصال سراسری پهن باند را میتوان برای آماده سازی STS_1s و یا برای مدیریت ترافیک پهن باند استفاده کرد. برای مثال،شاید بتوان از آن برای جداسازی پهن باند زیاد از ترافیک پهن باند کم استفاده کرد و آنرا بطور جداگانه به سوئیچ پهن باند زیاد و سوئیچ پهن باند کم فرستاد.این معادل هماهنگ اتصال سراسری دیجیتالی STS_3 است و از طرحهای شبکه مرکزی پشتیبانی میکند.

این نوع مشابه با اتصال سراسری پهن باند است و تنها استثنای موجود سوئیچینگی است که در سطوح VT (شبيه سطوح  STS_2 /STS_1) صورت میگیرد.این نوع مشابه اتصال سراسری DS_3/1 است چراکه DS_1s  را میپذیرد و DS_3s نیز با فصل مشترکهای نوری مجهز میشود تا سیگنالهای حامل نوری را بپذیرد. برای کاربردهای آماده سازی سطح DS_1 در مکانهای مرکزی این مورد مناسب است. یکی از مزیت های اصلی اتصالات سراسری دیجیتالی پهن باند این است که مالتی پلکس و دی مالتی پلکس کمتری نیاز است زیرا تنها انشعاباتی نیاز است که به آنها دسترسی وجود داردو آنها نیز سوئیچ می شوند.

اتصال سراسری دیجیتالی پهن باند (W_DCS) یک نوع اتصال سراسری دیجیتالی است که SONET و سیگنالهای DS_3 را به خاتمه می رساند و عاملیت اصلی VT و اتصال سراسری سطح DS_1  را دارد. این SONET معادل با اتصال سراسری DS_1/ DS_3 است و سیگنالهای نوری OC_N و همچنین STS_1 و DS_1   و DS_3را نیز می پذیرد.

دراتصال سراسری دیجیتالی پهن باند ، سوئیچینگ در سطح VT صورت میگیرد.

از آنجائیکه SONET سنکرون است، انشعابات با سرعت پایین قابل مشاهده هستند و در سیگنال STS_1 نیز در دسترس هستند.بنابراین ، انشعابات مورد نیازرا میتوان بدون دی مالتی پلکس کردن بدست آورد و آنها را سوئیچ داد که این امر با وجود اتصالات سراسری دیجیتالی موجود ممکن نیست. بعلاوه ، اتصالات سراسری W_DCS دارد که s DS_1 بین ترمینالهای DS_3 ، و بین ترمینالهای DS_3و DS_1 را نیز تشکیل میدهد.

خصوصیات W_DCS این مورد را در کاربردهای متعددی مفید می سازد. به خاطر اینکه این خصوصیات میتوانند بطور خودکارVTs و s DS_1  را دارای اتصال سراسری کنند، W_DCS را می توان به عنوان سیستم مدیریت شبکه استفاده کرد. این قابلیت به نوبه خود W_DCSرا برای آماده سازی موقعیت مرکزی ایجاد میکند.

XDSL

نمادxDSL برای انواع مختلف DSL  مانند  ADSL ,HDSLو... به کار می رود.

تكنولوژيهاي مختلف DSL  كه نام كلي xDSL  راميتوان به آنها اطلاق نمود به دو دسته اصلي زير تقسيم مي شوند .

·    سيستم متقارن

·    سيستم نامتقارن

  سيستم هاي متقارن :در اين تكنولوژي ، اطلاعات روي دوكانال Upload   و Download  باسرعت حداكثر Mbps 3/2 ارسال مي شوند . مثالهاي بارز اين تكنولوژي عبارتند از HDSL و HDSL-2  و SDSL و SHSDSL  ، يكسان بودن سرعت ارسال و دريافت اين نوع تكنولوژي را جهت كاربرهايي نظير ويدئو كنفرانس و web hosting مطرح مي سازد .

سيستم نامتقارن :در اين روش جهت كاهش پديده Cross talk  ، ارسال اطلاعات در Upload  روي محدوده پائين فركانسي بين KHZ 138 تا 30 صورت مي پذيرد . بهمين دليل سرعت Download  بيش از سرعت Upload  خواهد بود .

در ابتداي ارائه تكنولوژي DSL ، اين  تكنولوژي بصورت Point–to–Point  مورد استفاده قرار مي گرفت درحال حاضر با ارائه DSLAM ها ، خطوط پرسرعت قابل به اشتراك گذاشتن بين خطوط مسي با تكنولوژي DSL خواهد بود .

انواع تكنولوژيهاي xDSL  به همراه سرعت انتقال، نرخ ارسال بيت وفاصله سرويس دهي وكدينگ خط بكار گرفته درجدول زير ، ارائه مي شود.

بدين ترتيب با استفاده از اين تكنولوژي مي توان درمواردي كه تعدادي كاربر دريك محدوده جغرافيايي ازپيش تعريف شده حضوردارند كليه ايشان را برروي يك خط اشتراكي باسرعت بالا قراردارد وشرايط مطلوب ارتباطي را تامين نمود. لذا اين سيستم با ارائه بهترين واقتصادي ترين روش كاربردي قادر به پاسخگويي به نياز محل هاي متصل شده به هم ، مي باشد . بديهي است ساير محدوديتهاي موجود در شبكه هاي دسترسي آنالوگ از جمله سرعت پائين ، باز دهي كم، اتصال موقت و ........ در اين شبكه راه نخواهد داشت .


نوشته شده در   پنجشنبه 15 خرداد 1393  ساعت  12   توسط   مدیر قاسم محمودی
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید