شنبه 26 آبان 1397 - - 5 ژوئن 776
معرفی سیستم پشتيبان‌گيري اطلاعات ایده آل

تمامي سازمانها براي تداوم كسب و كار (Business Continuity) خود نيازمند آنند كه يك فرآيند مديريتي در سطح بالا براي آن داشته باشند. اين فرآيند شامل بسياري از راهكارهاي اساسي و استانداردي مي‌باشد كه براي مديريت خطرات و تهديداتي كه تجارت يك سازمان را با خطر مواجهه مي‌كند در نظر گرفته شده است. يكي از اين خطرات كه بسياري از سازمانها را تهديد مي‌كند خطرات و بلايايي مي‌باشد كه اطلاعات آنها را با خطر از بين رفتن مواجه مي‌كند. اين وضعيت براي هر سازمان كوچك و بزرگي قابل تصور است.

براي اين منظور هر سازمان نياز به روال‌ها و استانداردهايي دارد كه بتواند در موارد تهديد و در هنگام از بين رفتن اطلاعات در كمترين زمان ممكن آن را بازيابي كرده و سازمان را در روال عادي خود قرار دهد. اين فرايند بايد به گونه‌اي باشد كه سياست‌هاي امنيتي آن سازمان را در بر بگيرد.

براي مثال برخي تكنولوژي‌ها در اين زمينه مي‌توانند در كمتر از يك دقيقه اطلاعات از بين رفته را بازيابي كنند اما هزينه ناشي از پياده‌سازي و نگهداري آنها بسيار زياد مي‌باشد. براي اين منظور بايد يك حد متناسبي از تكنولوژي مورد نياز سازمان را با توجه به ارزش اطلاعات و هزينه Downtime سازمان در زمان بازيابي اطلاعات به دست آوريم.


مشخصات يك سيستم ايده‌آل

سيستم‌ها و تكنولوژي‌هاي مختلفي براي گرفتن نسخه پشتيبان و بازيابي اطلاعات در شبكه وجود دارد كه هر كدام بنا بر خصايص و ويژگي‌هايي كه دارند كيفيت و هزينه خاص خود را دارند.

اما در كل براي يك سازمان در حد متوسط به بالا (در ايران)، يك سيستم گرفتن نسخ پشتيبان و بازيابي اطلاعات خوب بايد خصوصيات زير را داشته باشد :

1-      امكان بازيابي اطلاعات در كمترين زمان ممكن را داشته باشد (مطابق با خسارات مالي ناشي از يك ساعت وقفه كاري در بخش‌هاي مختلف)

2-      امكان نگهداشت نسخه‌هاي زماني مختلفي از داده‌ها وجود داشته باشد

3-      امكان ايجاد زمانبندي براي گرفتن نسخ پشتيبان طبق سياست‌هاي امنيتي (Security Policy) سازمان وجود داشته باشد

4-      امكان آرشيو كردن اطلاعات و نگهداري آنها در سايت (فضاي كاري) و بيرون از سايت يا بيرون از فضاي كاري (off-site) وجود داشته باشد

5-      امكان پشتيبان‌گيري بايد در كمترين زمان ممكن وجود داشته باشد به گونه‌اي كه بتوان از تمامي داده‌ها در زمان‌هاي غير كاري نسخه پشتيبان تهيه كرد

6-       امكان تهيه نسخه‌هاي پشتيبان از سيستم‌ها و برنامه‌هاي كاربردي مختلف (مانند Share‌هاي ويندوز، پايگاههاي داده اراكل، SQL ، برنامه Exchange )

7-     امكان پشتيبان‌گيري از سيستم‌هاي عامل مختلف (ويندوز، لينوكس)

8-      امكان پشتيبان‌گيري متمركز وجود داشته باشد

9-     امكان پشتيبان‌گيري خودكار وجود داشته باشد

 مشخصات سخت‌افزاري

الف) ديسك‌هاي نوري: ديسك‌هاي نوري شامل استفاده از CD و DVD براي گرفتن نسخ پشتيبان مي‌باشد كه اين روش بنا به دلايل زيادي پاسخگوي يك سازمان بزرگ نمي‌باشد. از ضعف‌هاي اساسي اين روش زمانبر بودن، عدم ايجاد مديريت مركزي مي‌باشد. همچنين قابليت اعتماد اين ديسك‌ها نيز كم مي‌باشد.

ب) استفاده از Tape : استفاده از Tape يكي از متداول ترين روش‌هاي پشتيبان‌گيري از سيستم‌ها مي‌باشد. دستگاههاي Tape Drive تنوع مختلفي دارند كه برخي از آنها مانند Autoloader‌ها، امكان نوشتن و خواندن همزمان از چند Tape مختلف را دارند. مشكل اساسي Tape‌ها و Autoloader‌ها سرعت آنها مي‌باشد و در بعضي مواقع كه نياز به Backup‌هاي روزانه با حجم زياد مي‌باشد ممكن است زمان لازم براي انجام برخي Backup‌ها وجود نداشته باشد. البته با تكنولوژي‌هاي جديدي كه براي انواع جديدتر آمده است اين ضعف نيز تا حد زيادي برطرف شده است. همچنين پشتيبان‌گيري از طريقTape‌ها و بازيابي آنها در بعضي مواقع پايدار (Stable) نيست.

از مزاياي اين سخت افزارها اين مي‌باشد كه مي‌تواند با برنامه‌هاي مختلف پشتيبان‌گيري متمركز كار كنند. همچنين هزينه‌هاي پشتيبان‌گيري توسط Tape نسبت به تكنولوژي‌هاي مشابه (همچون استفاده از DISK ) بسيار ارزانتر مي‌باشد.

 


 

پ) استفاده از Disk Staging Backup : يكي ديگر از روش‌هاي پشتيبان‌گيري، استفاده از Disk‌هاي پرسرعت مي‌باشد. اين روش تقريبا شبيه به روش بالا مي‌باشد با اين تفاوت كه اين بار به جاي استفاده از Tape از Hard Disk‌هاي پر سرعت استفاده مي‌گردد. اين روش نيز يكي از جديدترين و محبوب ترين روش‌ها براي پشتيبان‌گيري در شبكه‌ها مي‌باشد. زيرا نسبت به روش Tape داراي سرعت بالاتري مي‌باشد و همچنين امكان آن را دارد كه توسط سيستم عامل ديگري همچون Windows Storage Server‌ها و برنامه‌هاي جانبي همچون Veritas Netbackup ، مديريت شود. از خصوصيات خوب اين روش Stable بودن آن است و مي‌توان نسخه‌هاي Backup گرفته شده را در كمترين زمان ممكن بازيابي كرد.

http://www.sgnec.net/article/Lists/Photos/092609_1005_Backup2.jpg

 ت) استفاده از SAN/NAS Storage : يكي از بهترين راه حل‌هاي پشتيبان‌گيري و مديريت داده‌ها در سازمان‌هاي بزرگ استفاده از Storage‌هاي نوع SAN (Storage Area Network) وNAS (NetworkAttached Storage) مي‌باشد. همانطور كه از نامشان پيداست اين دستگاهها، مخازن داده‌هاي موجود در تمامي سرور‌هاي شبكه (يا سرور‌هاي حياتي) مي‌باشد. تفاوت آنها در اين مي‌باشد كه در SAN Storage‌ها، شبكه به دو بخش تقسيم مي‌گردد. يك شبكه LAN و يك شبكه Backup LAN . شبكه LAN ارتباط بين كاربران و سرور‌ها را برقرار مي‌كند كه در بسياري از سازمانها درحال حاضر راه‌اندازي شده است. اما شبكه Backup LAN شبكه جداگانه‌اي مي‌باشد كه بين سرور‌هاي مجموعه و مخزن داده‌ها كه همان SAN Storage مي‌باشد برقرار مي‌گردد. ارتباط اين شبكه به طور معمول فيبر نوري مي‌باشد و در اين روش سرور‌ها، ديگر هر كدام براي خود هارد ديسك جداگانه‌اي ندارند و همگي آنها توسط شبكه Backup LAN از مخزن SAN استفاده مي‌كنند. اين باعث مي‌شود كه بار پردازشي فايل‌هاي سيستمي در سرور‌ها (كه نياز به قدرت پردازشي بالايي نيز دارد) توسط باز و بسته كردن فايل‌ها هدر نرود و اين كار توسط SAN صورت پذيرد.

روش NAS نيز مانند روش بالا مي‌باشد ولي ديگر شبكه جداگانه‌اي نداريم و NAS Storage به همان شبكه اصلي متصل شده و مخزن تمامي سرور‌هاي شبكه مي‌گردد. ضعف اين روش نسبت به روش قبل اين است كه بار ترافيك داده‌ها، روي شبكه اصلي قرار مي‌گيرد.

مخازن SAN/NAS نيز با استفاده از تكنولوژي‌هاي ذخيره داده‌ها، به شدت محافظت مي‌گردد و امكان از بين رفتن داده‌ها در آن در حد بسيار پاييني مي‌باشد.

 از مزاياي اين روش، سرعت بالاي آن، مديريت آسان داده‌ها و كاهش بار ترافيكي روي شبكه (درSAN ) مي‌باشد (بر خلاف دو روش قبلي). زيرا كه داده‌ها از طريق شبكه Backup به SAN Storage منتقل مي‌گردد. از معايب اين روش نيز هزينه بالاي پياده‌سازي و نگهداري آن مي‌باشد كه در بعضي مواقع براي سازمان‌ها مقرون به صرفه نمي‌باشد. در اينجاست كه مي‌توان با خسارات ناشي از DownTime سازمان تصميم مناسب را گرفت.


 ث) استفاده از روش‌هاي تركيبي: اما بهترين راه حل گرفتن نسخه پشتيبان از شبكه استفاده از روش‌هاي تركيبي مي‌باشد. اين بدان معناست كه مي‌توان با استفاده از مخزن‌هاي SAN/NAS ، Backup‌ها را درون سايت تهيه كرد و با استفاده از Tape Drive‌ها off-Site Backup‌ها را تهيه كرد. يا با استفاده از DISK Storage‌و Tape Drive‌ روش‌هاي ارزان‌تري را پياده‌سازي كرد. (به اين روش Disk-To-Disk-To-Tape يا به اختصار D2D2T گفته مي‌شود)

مشخصات نرم‌افزاري

يكي از نرم‌افزارهاي كارآمد براي پشتيبان‌گيري، Symantec Backup Exec است كه داراي قابليت‌هاي متنوعي است كه در ذيل آمده است:

ü     Symantec Backup Exec Agent for Windows Systems :

اين Agent جهت پشتيبان‌گيري از اطلاعات باز يا بسته روي ويندوز استفاده مي‌شود که بطور محسوسي بهبود يافته است.در راستاي فوايد آن ميتوان به موارد زير اشاره کرد:

·        توانايي پشتيبان‌گيري از فايلهاي باز روي سرور و يا سرورهاي راه دور

·        باز يابي بسيار سريع در زمان رخداد حوادث

·        امکان پشتيبان‌گيري پيوسته و مداوم در حالت Disk-Based با قابليت تهيه Snapshot در هر لحظه جهت دستيابي سريع به اطلاعات مهم از دست رفته

ü     Symantec Backup Exec Agent for Microsoft Exchange Server :

 اين قسمت توانايي بي نظيري در پشتيبان‌گيري از Exchange دارد، بطوريکه قادر به بازگرداندن تک تک Mail‌ها يا اطلاعات يک MailBox در کوتاه ترين زمان ممکن مي‌باشد. مزاياي آن بطور خلاصه عبارتند از :

·        قابليت باز گرداندن حتي يک نامه از درون Mailbox

·        عدم نياز به اجراي Backup روي تک تک Mailbox ها

·        کاهش مدت زمان بازيابي و پشتيبان‌گيري مربوط به Mailbox

·        پشتيباني از Exchange 2007

ü     Symantec Backup Exec Agent for Microsoft SQL Server :

قابليت پشتيبان‌گيري به صورت پيوسته و مداوم از SQL از خصوصيات بارز اين Agent است. به کمک اين قابليت ديگر نياز به پشتيبان‌گيري روزانه از اطلاعات موجود در SQL نيست، بلکه با قابليت Continuse Protection به صورت پياپي مي‌توان از اطلاعات مورد نظر Backup گرفت. از ديگر فوايد آن مي‌توان به بازيابي سريع Backup گرفته شده، روي مقصد Local و همچنين قابليت بازيابي تغييرات دقيقه‌اي انجام شده در اطلاعات، اشاره کرد.

ü     Symantec Backup Exec Agent for Microsoft Sharepoint Server :

به کمک اين Agent که مخصوص و سازگار با تمام نسخه‌هاي sharepoint است، امکان بازيابي موردي تمام اسناد موجود در آن با نهايت سرعت، سادگي و دقت وجود دارد.

 

ü     Symantec Backup Exec Agent for Oracle on Windows and Linux Servers :

 اين Agent منحصر به فرد، بصورت کاملا يکپارچه قابليت حفاظت اطلاعات و همچنين Log‌ها و Control File‌هاي نسخه‌هاي مختلف Oracle 8i,9i,10d,11g را بدون Offline شدن هيچ يک از آنها دارد. همچنين با قابليت پشتيبان‌گيري به صورت چند رشته‌اي موازي باعث افزايش سرعت و کارايي مي‌شود.

ü     Symantec Backup Exec Remote Agent for Linux or UNIX Server :

 اين Agent قابليت پشتيبان‌گيري از سيستمهاي Linux يا UNIX راه دور را در هر دو حالت 32 و 65 بيت دارا بوده و براي محصولات زير قابل استفاده است :

Red Hat, Red Flag, Miracle, SUSE, Sun Solaris, VMware, HP UX, NOES SUSE Linux, Solaris 10 on Intel, AIX

 

ü     Symantec Backup Exec Advanced Disk-Based Backup Option :

 اين Option امکاني به شما مي‌دهد که بتوانيد جهت اشغال نشدن منابع سرور يا محل ذخيره‌سازي Backup اصلي خود، ابتدا Backup را بصورت Offline روي يک مسير موقت، دخيره کرده و در زمان مناسب به محل اصلي انتقال دهد.

ü     Symantec Backup Exec Desktop and Laptop Option :

 يکي از موضوعات اساسي و قابل توجه، چگونگي پشتيبان‌گيري از کامپيوترهاي کاربران در شبکه است. به همين منظور سيمانتک با طراحي اين Option و با فوايد زير اين مهم را فراهم آورده است:

·         قابليت پشتيبان‌گيري از Desktop‌ها و Laptop ها

·         امکان محافظت مداوم و پيوسته از آنها در هر دو صورت Offline و Online بودن

·         قرار گرفتن محيطي ساده شبيه Google در اختيار کاربران تا هر کاربر بتواند فايلهاي مربوط به دستگاه خود را بازيابي کند

ü     Symantec Backup Exec Agent for VMware Virtual Infrastructures :

Agent جديد براي VMware Virtual Infrastructures با کارايي و توانايي بالا، سيستم‌هاي مجازي را شناسايي کرده و حفاظت جامع و کاملي از اطلاعات براي تک تک ماشينهاي مهمان در محيط ESX فراهم مي‌سازد. اين Agent با قابليت و توانايي بالا، قادر به بازگرداندن تنها يک فايل يا کل Image از روي نسخه پشتيبان مي‌باشد که از جمله مزاياي آن عبارتند از:

·        يک Agent به تنهايي قابليت حفاظت اطلاعات را براي تعداد نامحدودي از سيستم‌هاي مجازي VMware فراهم مي‌سازد.

·        قابليت پشتيبان‌گيري از کليه سيستم‌هاي مجازي و سيستم‌هاي فيزيکي قديمي و حمايت کامل از Disk و Tape

·        سازگار شدن و يکي شدن با VMware Consolidate Backup براي بهبود بخشيدن به عمليات پشتيبان‌گيري و باز گرداندن اطلاعات

·        بازيابي جز به جز فايل‌ها و پوشه‌ها که باعث کم شدن زمان باز گرداندن اطلاعات و همچنين هزينه‌ها مي‌شود.

ü     Symantec Backup Exec Agent for Microsoft Virtual Server :

Agent جديد براي Microsoft Virtual Server تمامي سيستمهاي موجود بر روي Microsoft Hyper-V يا Virtual Server 2005 SP1 را محافظت نموده و با توانايي و کارايي بالا، قابليت باز گرداندن يک فايل مجازي يا Image کامل از سرور مجازي را از روي يک نسخه پشتيبان به وجود مي‌آورد که مزاياي آن بصورت زير است:

·        بهينه ساختن عمليات پشتيبان‌گيري و باز گرداندن اطلاعات براي سيستمهاي مجازي و سيستم‌هاي فيزيکي از داخل يک کنسول

·        باز يابي جز به جز فايلها و پوشه‌ها از روي نسخه پشتيبان براي Windows Server 2008 Hyper-V و سيستم‌هاي موجود که از محيط Windows 2000 و Windows 2003 استفاده مي‌کنند.

·        يک Agent به تنهايي قابليت حفاظت از اطلاعات را براي تعداد نامحدودي از سيستم‌هاي مجازي مايکروسافت فراهم مي‌سازد.

فایل کامل مقاله را در نسخه PDF  مطالعه نمائید . آموزش نرم افزار symantec Backup.pdf

 


نوشته شده در   دوشنبه 29 ارديبهشت 1393  ساعت  10   توسط   مدیر قاسم محمودی
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید